Вхід

Рівне вечірнє

На свободу «Новини Рокитнівщини» відпустили та з орендою приміщення можновладці створили проблеми.

Колектив газети «Новини Рокитнівщини» вирішив реформувати видання у першому етапі.  Певні передумови до цього були: газета вже не перший рік не отримувала від влади коштів, окрім тих, що виплачували за угодою на висвітлення. І не можна сказати, що суми були визначальними в економіці видання: наприклад, у 2016 році ця сума становила лише 30 тисяч гривень.

Втім відпускати «Новини Рокитнівщини» з-під своєї опіки місцеві можновладці не поспішали. Вони переконували редактора Наталію Лозян, що варто почекати, подивитися на приклади інших, як з реформуванням буде далі. Одночасно перестали виділяти для редакції хоча б якісь кошти (у 2017, 2018 роках від місцевої влади не надійшло жодної копійки).

Отже наполегливість колективу швидше отримати незалежність була цілком виправдана і зрештою спрацювала: депутати Рокитнівської районної ради  28 липня 2017 року  ухвалили рішення про вихід із співзасновників газети. Тоді ж окремим пунктом зазначалося, що райрада дає згоду на передачу редакції  в оренду займаного нею приміщення строком на 15 років з розміром орендної плати, встановленої для бюджетних організацій, одна гривня на рік.

– Розташована редакція в одному будинку з друкарнею, майже в центрі містечка. Приміщення у нас велике, просторе, маємо автономне опалення, – розповідає редактор.

І саме на приміщенні, як виявилося, був заритий камінь спотикання. Бо, хоча редактор говорить, що офіційно ніхто не висловлювався за те, щоб виселити редакцію, проте бажаючі отримати це приміщення, судячи з усього знаходяться. Інакше як пояснити, що після сесії Наталії Лозян запропонували підписати договір оренди строком не на 15, а на два (!) роки. Тут же запропонували ознайомитися і підписати акт прийому – передачі приміщення. В акті зазначалося, що приміщення редакції передається відремонтоване і в задовільному стані, а по закінченні строку оренди через два роки редакція має повернути приміщення власнику – районній раді в такому ж гарному стані.

Такий акт спантеличив редактора «Новин Рокитнівщини», адже про заявлений владою ремонт тут навіть і не чули. Підписувати запропоновані владою документи вона відмовилася. І на тому все щодо приміщення зупинилося.

Наталія Лозян неодноразово зверталася до голови райради Анатолія Кінчура з проханням вирішити питання передачі приміщення редакції в оренду, як належить за законом і як було ухвалено рішенням райради. Але чиновники посилалися на те, що для оренди на 15 років потрібно робити технічну документацію, на яку у влади немає коштів.

– Ми пропонували оплатити виготовлення технічної документації коштом редакції, – каже наша співрозмовниця, – але нам відповіли, що це неможливо, оскільки такі послуги має оплачувати власник приміщення. Вирішення питання знову зависає в невизначеності.

Невизначеність турбує колектив. Тим більше уже був прецедент, коли місцеві правоохоронні органи цікавилися, чи не мало місця рейдерське захоплення колективом редакції свого приміщення.

Зверталися з цього питання й до районних, незалежних від влади юристів. Ті, за словами Наталії Лозян, порадили: ви сидите в своєму приміщенні, офіційно вам ніяких претензій не висувають, то й не турбуйтеся – працюйте спокійно далі.

– Ми чекали, що у вересні 2018 року Верховна Рада ухвалить поправки до закону про реформування, і там будуть прописані шляхи вирішення й нашої проблеми, – кажуть в редакції газети «Новини Рокитнівщини».

Ще одна проблема турбує журналістів, як турбує вона по всій Україні. Тираж «Новин Рокитнівщини» останні роки тримався на рівні 4500 примірників. Нині Укрпошта «допомогла» підвищенням своїх тарифів. Передплатна вартість зросла до 239,60 гривень на рік (хоча редакція на 2019 рік не збільшувалала її ні на гривню, редакційна вартість видання становить 165,44, усе решта – поштові послуги), і для більшості постійних передплатників газети, зазначає Наталя Лозян, нині це значна сума. Цього року тираж знизився до 3400.

Ситуацію в Рокитному прокоментував голова Рівненської ОО НСЖУ Дмитро Тарасюк. Зокрема він сказав:

– Свого часу проблемам з приміщенням виникала в редакції Здолбунівської газети «Нове життя», що, як і «Новини Рокитнівщини», розташована в спеціально збудованому приміщенні для редакції газети і друкарні. Тоді підняли архівні документи і з’ясували: такі видавничі комплекси у 60-х – 70-х роках минулого століття будувалися коштом державного бюджету. Тоді Рада Міністрів УРСР виділяла великі кошти на таке будівництво, а обласне партійне керівництво здійснювало суворий контроль і регулярно звітувало про хід робіт республіканському керівництву.

Райони (на Рівненщині це Здолбунів, Млинів, Березне, Рокитне та Володимирець) жодної копійки на будівництво цих об’єктів не виділяли, у будівництві участі ніякої не брали. Яким чином тепер ці комплекси опинилися у власності місцевих влад – не відомо, на яких підставах місцева влада ними розпоряджається – також невідомо.

Особливо турбує ця проблема нині, коли створюються об’єднані територіальні громади, і виникає багато питань – кому і куди перейде майно.

 

Ольга Войцехівська.

 
Интересная статья? Поделись ей с другими:
An Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image Slideshow 
bulletbulletbulletbulletbulletbulletbulletbulletbulletbulletbulletbulletbulletbulletbulletbulletbulletbulletbulletbullet
spinner